2021. március 30., kedd

Medvehagyma pesztós metélt

Imádom a medvehagymát, így tavasszal, amint lehet szedni én már megyek is, több csokorral begyűjteni. Ami mindig készül belőle az a medvehagymás pogácsa, de szeretem egyszerűen felcsíkozva a vajas kenyérre halmozni és ezt enni vacsorára. Idén egy halom medvehagyma került haza több forrásból, amiből fagyasztottam is le, hiszen a pogácsába úgy is kiválóan alkalmas lesz akár nyáron is, készítettem belőle levest és ezt a pesztót, amit egyszerűen a kifőtt tésztával összeforgatva egy szuper gyors, nem mellesleg a böjtbe tökéletesen beilleszthető ebédet kapunk. 

Mivel ebből az adagból két üveg pesztó készült, az egyikkel a héten még hozok egy receptet, de most jöjjön egyszerűen csak maga ez a krémes zöld csoda, amiből villám ebédet varázsolhatunk percek alatt, a hozzávalók közül pedig szinte mindent be tudtok szerezni a Gerecse Szatyorból.


Hozzávalók:

10 dkg medvehagyma

2 gerezd fokhagyma

6 dkg reszelt parmezán

1 tk. só

3 dkg dió

3 dkg mogyoró

1 dl olívaolaj

20 dkg szélesmetélt

Elkészítési idő: 15 perc

Ehhez a tészta mennyiséghez csak egy üveg pesztót használjunk fel.

 

A tésztát a csomagoláson jelzettek alapján kifőzöm. 

A medvehagyma leveleket alaposan megmosom, majd papírtörlőn leszárítom és egy késes aprítóba teszem. Hozzáadom az áttört fokhagymát, a reszelt parmezánt, valamint a sót. Egy száraz serpenyőben lepirítom a mogyorót és a diót, amit ezután szintén az aprítóba dobok. Felöntöm az egészet olívaolajjal, majd pár perc alatt krémesre darálom a pesztót, amit 2 darab 2 dl-es üvegbe töltök és amennyiben nem használom fel belátható időn belül, akkor egy kevés olívaolajat öntök a tetejére és hűtőben tárolom.

A leszűrt tésztát összeforgatom a pesztóval, ízlés szerint megszórom további parmezánnal és már kész is a villámebéd.



2021. március 29., hétfő

Lazac steak snidlinges burgonyapürével

A Húsvéti ünnepi asztalra hoztam nektek ezt a fogást. Nálunk Nagymamám minden Húsvétkor töltött káposztát készített sült karajjal, és mióta Ő nincs köztünk én ezt a hagyományt viszem tovább, így nálunk sose kérdés, hogy mi legyen a húsvéti menü, de ezt a lazacot hamar el tudjátok készíteni és igazán ízletes, így javaslom próbáljátok ki, amennyiben nincsen családi hagyományos ételeket, mert ha van, akkor viszont attól semmiképpen ne térjetek el, mert a hagyomány az hagyomány, és ezt kell tovább vinni.

A receptet megtaláljátok a márciusi Kifőztük magazinban is, melyhez a lazachoz használt fűszert a Fűszerész biztosította.



Hozzávalók 4 személyre:

a lazac steakhez:

50 dkg lazac (4 szelet)

frissen őrölt bors

½ narancs leve

3 teáskanál lazac steak fűszerkeverék

1 evőkanál méz

4 evőkanál olaj

a burgonyapüréhez:

1 kg burgonya

10 dkg margarin

2,5 dl tej

1 evőkanál aprított snidling

Elkészítési idő: 1 óra

Sütési hőfok: 230°

 

A lazacokat papírtörlővel leitatom, majd sózom, borsozom mindkét oldalukat és félre teszem. A narancs levében elkeverem a lazac steak fűszerkeveréket, valamint a mézet és folyamatos keverés mellett hozzáadagolom az olajat, majd ezzel bekenegetem a lazac szeleteket és szobahőmérsékleten 30 percig állni hagyom. A halakat bőrös oldalukkal felfelé egy tepsibe fektetem (sütőpapír nélkül), ráöntöm a pácot, majd alsó-felső sütéssel 12 perc alatt készre sütöm.

A burgonyákat megmosom, felkockázom, majd sós vízben puhára főzöm. Leöntöm róla a vizet, majd azonnal összetördelem. Hozzáadom a margarint, a meleg tejet, valamint az aprított snidlinget és ízlés szerint tovább sózom, majd a lazac mellé tálalom.

2021. március 26., péntek

Kinder Maxi King torta

Egy héttel ezelőtt ígértem Nektek ezt a tortát, de kicsit összecsaptak a fejem felett a hullámok egy új kutyuscsaládtag érkezése, valamint az online tanulás szépségei miatt, de azért most amíg a legkisebb alszik, a legnagyobb házi feladatot ír, a középső pedig foglalkoztatózik mellettem és számtalan kérdés hangzik el a fejem felett, addig gyorsan leültem megírni Nektek ezt a posztot.

Tavaly ősz óta, mióta a Kifőztük magazinnak állandó tagja lehetek (ezt sokszor még mindig el se hiszem), csak olyan recepteket igyekszem megosztani itt, melyek mind a saját kreálmányaim, de most úgy döntöttem kivételt teszek, mert ez a torta megér egy posztot, akkor is, ha az eredeti ötletgazda nem én vagyok. Tavaly tavasszal találtam ezt a torta receptet csehi.renike Instagram oldalán, amit akkor el is mentettem magamnak, hogy Férjem idei szülinapjára biztosan ezt készítsem el. 

Minimális változtatásokat csináltam csak az eredeti recepten, mert ez úgy jó, ahogy van. Nem egy diétás desszert, de hát mindenkinek csak egyszer van születésnapja egy évben, így igazán belefér egy kis kényeztetés. Ehhez a tortához a sütőt be se kell kapcsolni, ami egy nagy pozitívum és több részletben is el lehet készíteni, én is így tettem, hogy az ünnepelt előtt ne tudjak lebukni. 


Hozzávalók:

a sós karamellhez:

21 dkg cukor

120 ml víz

6 dkg vaj

120 ml habtejszín

fél ek. vanília aroma

1 tk. só

a kekszes alaphoz:

30 dkg vajas keksz

10 dkg sótlan földimogyoró

5 dk tejcsokoládé

15 dkg vaj

a krémhez:

75 dkg (3 doboz) mascarpone

32 dkg (2 tubus) cukrozott sűrített tej

2 dl habtejszín

5 dkg porcukor

a díszítéshez:

10 dkg aprított, sótlan földimogyoró

5 dkg étcsokoládé

50 ml habtejszín

3 Kinder Maxi King

 

A sós karamellt készítjük el először, akár előző nap, mert ennek teljesen ki kell hűlnie felhasználás előtt. Egy serpenyőbe beleöntöm a vizet és a cukrot, amit addig forralok, míg a cukor teljesen elolvad. Hozzáadom a vajat és néha megkeverve nagyjából 15-20 percig forralom, amíg aranybarna nem lesz. Hozzáöntöm a tejszínt, ezzel még összemelegítem, majd a vaníliát és a sót, de ezzel már nem forralom. Hőálló, sterilizált üvegbe öntöm és a pulton hagyom langyosra hűlni, majd a hűtőben teljesen kihűtöm.

A kekszet késes aprítóban ledarálom a mogyoróval együtt. Egy kis edényben felolvasztom a csokoládét és a vajat, majd elkeverem az aprított kekszes mogyoróval. Sütőpapírral kibélelek egy 24 cm-es tortaformát, rászórom a kekszes masszát, amit egy üvegpohár aljával ellapogatok és hűtőbe teszem az egészet, amíg elkészítem a krémet.

A mascarponét egy elektromos habverő segítségével elkeverem a sűrített tejjel. Egy másik edényben habbá verem a tejszínt a porcukorral, majd ezt is a krémhez forgatom. A felét a kekszes alapra simítom, meglocsolom a sóskaramellel és megszórom aprított mogyoróval, majd jöhet a krém másik fele és egy éjszakára a hűtőbe teszem az egész tortát.

Másnap következik a torta díszítése. Az étcsokoládét felolvasztom mikróban a tejszínnel, de vigyázzunk, hogy ne hevítsük túl. Először ezzel csurgatom körbe a tortát, majd jöhetnek a Kinder Maxi Kingek, amiket előtte háromba vágtam. Megcsurgatom a sós karamellel, megszórom az aprított mogyoróval és már kész is.

2021. március 21., vasárnap

Narancsos nyuszikekszek

Közeleg a Húsvét, így a böjti receptek mellett elkezdem Nektek megmutatni, az idei húsvéti receptötleteimet is. Elsőként ezeket a nyuszikekszeket hoztam, melyekből ha most készítetek egy adaggal addig biztosan el is fog fogyni, viszont jó hír, hogyha egy rossz idős délutánon beszorultok most az újabb karanténos időben a négy fal közé, a gyerekekkel is pillanatok alatt el tudjátok készíteni őket, szuper közös program és utána vidáman és büszkén ropogtathatják pár napig őket uzsonnára.

A recept megjelent a márciusi Kifőztük magazinban, melyhez a nyuszi formájú kiszúrókat a Cookori biztosította.

Hozzávalók 2 tepsihez:

18 dkg liszt

12 dkg puha margarin

6 dkg cukor

1 teáskanál reszelt narancshéj

1 tojás

Elkészítési idő: 35-45 perc 

Sütési hőfok: 190°

 

A hozzávalókat egy tálban, gyors mozdulatokkal alaposan összegyúrom, majd alaposan lisztezett felületen 3-4 milliméter vastagra nyújtom. Különböző méretű nyuszi formájú kiszúrókkal kiszúrom a kekszeket, majd sütőpapírral bélelt tepsire sorakoztatom őket.

Légkeveréses sütőben 10-15 percig sütjük. Amikor kihűltek, ízlés szerint csokipasztillákkal díszítjük, hogy legyen a nyusziknak orra is.

 





2021. március 19., péntek

Töltött portobello gomba

Akkor jöjjön hát egy újabb böjti étel, ismét gombával. Csodaszép portobello gombákat kaptam, melyek egyik részéből ezeket a töltött gombákat készítettem, amibe pirított bacont (a böjt miatt ez ki is hagyható) és krémes juhtúrót  tettem és végre friss zöldfűszerekkel fűszereztem.


Hozzávalók:

4 portobello gomba (vagy bármilyen más nagy fejű gomba, hogy jól tölthető legyen) - 50 dkg

12,5 dkg bacon

1 gerezd áttört fokhagyma

25 dkg juhtúró

1-1 csokor friss bazsalikom és petrezselyem (a szárított is megfelel)

Elkészítési idő: 40 perc

Sütési hőfok: 20 perc


A gombákat megtisztítom és a tönkjüket kitöröm, de nem dobom el. A bacont lepirítom, majd egy tálba szedem, hozzákeverem a fokhagymát, a juhtúrót és az aprított friss zöldfűszereket. Hőálló tálba helyezem a gombákat, megtöltöm őket a juhtúrós töltelékkel, majd a tönköket visszahelyezem a közepükbe és előmelegített, légkeveréses sütőben 20 perc alatt készre sütöm. Önmagában tejföllel is megállja a helyét, de igény szerint párolt rizzsel tálalható.