Idén összesen négyféle gasztroajándékot készítettünk férjemmel, melyek
közül, most az elsőt mutatom meg nektek, ami a testvéreinknek készített házi forró csoki alap volt. Sokat dolgoztunk vele, mert a csokit porrá kellett darálni, de én akármin próbáltam, nem ment, úgyhogy férjem lereszelte a két tábla étcsokit, én pedig utána még a cukorral együtt kávédarálón átdaráltam az egészet, így por lett belőle.
Hozzávalók 5 db 2 dl-es üveghez:
20 dkg étcsokoládé
8 dkg cukor
5 dkg porcukor
7 dkg pillecukor (jövőre ezt elkészítem Borbás Marcsi receptje alapján, de idén boltiból készítettem)
fűszerek ízlés szerint
Az étcsokoládét porrá őrölöm a cukorral együtt, illetve fűszerezem. Bármivel lehet, a bátrabbak kipróbálhatják a chilis verziót, én szegfűszeget, fahéjat és gyömbért használtam, mindegyikből szórtam a csokiporba.
Ötfelé osztom a csokiport kis üvegekbe, rászórom a porcukrot, valamint 3-4 darab pillecukrot, majd felcímkézem. Összesen kb. 40 dkg lesz belőle.
2014. december 26., péntek
Szójás sertésfalatkák, laskagomba tempurával és újhagymával 9/2.

A Mautner kontra Széll sorozatot folytatva elkészítettem Széll Tamás karajos raceptjét vacsorára.
Nagyon pikáns volt, én kicsit kevesebb chilit tettem volna bele, de ezen a héten is mindkét étel nagyon ízlett, de mivel muszáj volt dönteni, azért Mautner Zsófi étele tetszett jobban, így az állás az ő javára 6-3.
Hozzávalók 2 fő részére:
25 dkg sertéskaraj egyben
0,7 dl olaj
1,25 dl szójaszósz
0,25 dl víz
3 ek. méz
1 lime leve és héja
gyömbér (kb. 5 cm)
1 gerezd fokhagyma
kevés chilipaprika
1 ek. ecet
3 szál újhagyma karikákra vágva
fél kígyóuborka
fél kis fej lilahagyma
10 dkg laskagomba
só, bors
A karajt egészben sütöm meg, előtte, levágok róla minden ínt és zsíros részt. egy forró serpenyőben kevés olajon körbepirítom minden oldalán, közben sózom és borsozom, majd egy sütőpapír közepébe teszem. Beecsetelem egy kevés mézzel, rácsurgatok egy kevés szójaszószt és ráreszelek egy kevés limehéjat. A sütőpapírba becsomagolom és 160°-on 30 percig sütöm.
A gombáról levágom a szárát, óvatosan megmosom, és leitatom róla a vizet. Sózom, majd félreteszem a sütésig, ezt készítem el utoljára. Abban a serpenyőben amiben a húst készítettem megkaramellizálom a maradék mézet, ha kezd színt kapni, hozzáadom a nagyobb darabokra vágott újhagymát, majd pár perc múlva 2 ek. vízzel megállítom a főzést, hogy ne égjenek meg és leveszem a tűzről. Hozzáadom a felszeletelt gyömbért, a chilit, a vékonyra vágott lilahagymát, az aprított fokhagymát és a maradék szójaszószt, a lime levét és héját, illetve pár csepp ecetet, valamint a hámozott, vékony csíkokra vágott kígyóuborkát. Az így kapott mártogatóst mély tányérba szedem.
A húst, ha kész, 5-10 percig pihenni hagyom, és csak ezután szeletelem, hogy a szaftja benne maradjon; nagyon éles késsel, lehelet vékony szeleteket vágok belőle.
A gombához elkészítem a tempuratésztát, melyhez lényeg, hogy a hozzávalók hidegek legyenek. Egy tojást felverek, hozzáadom a jeges vizet és a hideg lisztet, de nem kell teljesen kidolgozni. A gombát lisztbe és a tésztába mártom, majd forró olajban kisütöm.
Tálaláskor a hússzeleteket a mártogatósba teszem, majd ráteszem a gombát is és azonnal fogyasztom.
2014. december 18., csütörtök
Burgundi sertéskaraj pirított laskagombával 9/1.

Mivel nem vagyunk nagy gombabarátok, ezért a gomba mennyiségét néhol csökkentettem :)
Hozzávalók:
1 kg sertéskaraj egészben
olívaolaj
só, bors
15 dkg kockázott húsos szalonna
3 gerezd szeletelt fokhagyma
1 nagy fej vöröshagyma vékonyra szelve
2 répa felkockázva
3 szár zeller felkarikázva
2 nagy tk. sűrített paradicsom
2 babérlevél
2 szál kakukkfű
fél üveg száraz vörösbor
0,5 l alaplé
25 dkg csiperke gomba
1 tk. vaj és 1 tk liszt keveréke
10 dkg laskagomba
A sütőt 160°-ra előmelegítem. A karajt megmosom, leitatom róla a nedvességet, sózom, borsozom, majd kevés olívaolajon minden oldalát körbepirítom. Félreteszem egy tányérra és a serpenyőben zsírjára sütöm a szalonnát. Hozzáadom a hagymát és a fokhagymát, majd ezt megdinsztelem. amikor megpuhult hozzáadom a zellert és a répát és aranyszínűre pirítom. Belekeverem a sűrített paradicsomot, amivel egy kicsit karamellizálom. Hozzáadom a babérlevelet és a kakukkfüvet, majd felöntöm a borral és magas hőfokon elfőzöm az alkoholtartalmát (kb. 3-5 perc). Ekkor felöntöm az alaplével és az egészet egy hőálló edénybe öntöm. Beleültetem a húst, alufóliával lefedem és 1 óráig sütöm. A gombákat megtisztítom, feldarabolom. A csiperkegombát 1 óra után hozzáadom a húshoz, ekkor már nem fedem el, és további fél óráig sütöm. Kevés olívaolajon megpirítom a laskagombát, borsozom, de csak a végén sózom, hogy piruljon, ne párolódjon.
A húst kiemelem, minimum 15 percig pihentetem, a szószt visszaöntöm a serpenyőbe, egyet forralok rajta és a vaj-liszt keverékkel besűrítem, majd a hússal és a pirított laskagombával és kenyérrel tálalom.
2014. december 15., hétfő
Narancsos kacsamell gránátalmás zöldsalátával 8/2.

Nehéz volt a választás, és igazából nem tudtunk ezen a héten együtt egységesen szavazni, de mivel a blog szerzője én vagyok, ezért itt az én kedvencem kap pontot, aki ezen a héten Zsófi volt, tehát az állás jelenleg 5-3 Zsófi javára.
Hozzávalók 2 főre:
1 kacsamellfilé
1 narancs
1 ek. balzsamecet
1 kk. méz
1 cm friss gyömbér
0,3 dl olívaolaj
1 gránátalma
só, bors
fél csomag zöldsaláta (pl.: rukkola vagy madárbegy)
A kacsamellet én már délelőtt elkészítettem. A sütőt előmelegítem 160°-ra. A kacsa bőrét beirdalom, de ügyelek rá, hogy csak a bőrt vágjam át, a húst ne. Sózom, borsozom és megszórom reszelt narancshéjjal, majd serpenyőben megpirítom, először bőrös felével lefelé, majd rövid időre megfordítom. Egy hőálló tálba emelem és 15 percig sütöm, ezután alufóliával lefedem és további 10 percig sütöm. Amikor kész, minimum 10 percig pihentetem, hogy a szaftja benne maradjon. Ha kihűlt és csak később használjuk fel, alufóliába csomagolom és hűtőbe teszem.
A gránátalma magjait kifejtem, amit úgy a legkönnyebb, ha a "koronás" végét levágom, bevágom a cikkeket, szétfeszítem, majd kipattogtatom belőle a magokat. A narancsot kifilézem: levágom mindkét végét, majd egy éles késsel úgy vágom le a héját, hogy a fehér rész is lejöjjön. Ezután a hártyák közötti részeket késsel kiemelem. A narancs levét, ami a vágódeszkán maradt egy kis edénybe öntöm és hozzáadom a balzsamecetet, a mézet és a reszelt gyömbért, sózom, borsozom, majd lassan hozzáadom az olívaolajat és összekeverem a zöldsalátával.
A saláta tetejét megszórom a gránátalmával, ráhelyezem a narancsfiléket és a vékonyra szelt kacsamellet.
2014. december 11., csütörtök
Sült kacsamell laskagombás-olívás tésztával és pirított magvakkal 8/1.

Hozzávalók 2 főre:
1 kacsamell
15 dkg tészta
15 dkg laskagomba
3 dkg sós vaj
0,5 dl olívaolaj
3 dkg parmezán sajt
1 tojássárgája
bazsalikom, rozmaring
1 gerezd fokhagyma
3 dkg kesudió és mogyoró vegyesen
só, bors
A kacsamellet a bőrös oldalán beirdalom, de vigyázok, hogy csak a bőrt vágjam át, a húst ne. Sózom, borsozom és forró serpenyőben megpirítom mindkét oldalát. A bőrös felével lefelé helyezem a serpenyőbe és akkor fordítom meg és sütöm egy rövid ideig, amikor látom a szélén, hogy már megpirult. Ekkor hozzáadom a rozmaringot és a kissé megtört magvakat, és egy percet együtt pirítom, majd tepsibe, vagy bármilyen hőálló tálba teszem és 120°-on 20 perig sütöm a bőrös felével felfelé. Pár perc után ráhalmozom a magvakat a hús tetejére, így megvédjük a megégéstől.
A tésztát sós, forrásban lévő vízben kifőzöm, de csak félkészre, mert még pirítani fogom. A gombát felcsíkozom és egy kevés olajon megpirítom. A fokhagymát villára szúrom és ezzel keverem a gombát. Ha megpirult, hozzákeverem a tésztát és ráöntök fél dl-t a tészta főzőlevéből és addig párolom, amíg ez elfő. Leveszem a tűzről, hozzáadom az aprított bazsalikomot, a vajat, a reszelt sajtot és a tojássárgáját, majd lazán összeforgatom.Tálaláskor tányérra szedem a tésztát, ráhelyezem a felszeletelt kacsamellet és megszórom a pirított magvakkal, majd meglocsolom egy kevés olívával.
2014. december 9., kedd
Tejfölös-burgonyás kelkáposzta fasírttal és sült paprikával 6/2.

Ebből a párosításból Mautner Zsófi a győztes, így az állás 4-3 Zsófi javára.
Hozzávalók 2 főre:
1 kisebb fej kelkáposzta
1 közepes méretű burgonya
1 gerezd fokhagyma
1 kaliforniai paprika
fél kk. ecet
2 ek. olívaolaj
só, kömény
20 dkg darált hús
1 szelet kenyér
8 dkg zsírszalonna
kevés tej
1 tojás
5 dkg tejföl
só
"öt fűszer keverék" (összesen 1 tk.-50% bors, 10% cayenne bors, 10% paprika, 10% fahéj, 10% őrölt szegfűszeg, 10 %őrölt kömény)
Először megmosom a paprikát, majd 200°-os sütőbe teszem sütőpapírral bélelt tepsibe és addig sütöm, amíg megfeketedik a héja - közben többször forgatom, ez kb. 30 percet vesz igénybe. Ha gáztűzhelye van valakinek, akkor ott a nyílt láng felett ez sokkal gyorsabban megy, egy fém villára tűzve lehet tartani.
A kelkáposztát leveleire szedem, kivágom a vastag ereit, majd különböző méretű darabokra vágom. Sós, forrásban lévő vízbe dobom, és pár percig (kb. 5-10) főzöm, majd jeges vízben lehűtöm, így tudjuk megőrizni a színét. A burgonyát felkockázom majd annyi kelkáposzta főzőlével felöntöm, hogy 2 cm-re ellepje és hozzáadom a felszeletelt fokhagymát is, majd addig főzöm, míg teljesen megpuhul.
A fasírthoz tejbe áztatom a felkockázott kenyeret, utána kinyomkodom, összekeverem a hússal, az apró kockákra vágott szalonnával, a sóval és az öt fűszer keverékkel és a tojással. Korong alakú fasírtokat formálok belőle (nekem 5 fasírtom lett), majd kevés olívaolajon mindkét oldalát megpirítom.
A paprikáról lehúzom a fekete héját, és az 1/3-adát apró kockákra vágom. Elkeverem egy kevés olívaolajjal, ecettel és köménnyel. A paprika többi részét összeturmixolom a megfőtt burgonyával, fokhagymával és a főzőlevével. Ecettel, őrölt köménnyel és esetleg sóval ízesítem, majd a végén egy csurranásnyi olívaolajat is adok hozzá. A kelkáposztát füstölgő olajon megpirítom, tányérra szedem, rákanalazom a burgonyakrémet, ráfektetem a fasírtot majd megszórom a sült paprika kockákkal.
2014. december 7., vasárnap
Rakott burgonya... 7/2.

Hozzávalók:
1 kg burgonya
8 főtt tojás
10 dkg szárazkolbász
8 dl főzőtejszín
1 gerezd fokhagyma
2-3 szál kakukkfű
só
A tojásokat forrásban lévő, sós vízbe teszem, majd pontosan 3 percig főzöm. Utána leveszem a tűzről és 7 percig még a meleg vízben hagyom állni, majd alaposan lehűtöm, meghámozom és felszeletelem.
A burgonyát megmosom, meghámozom és uborkagyalun legyalulom, majd konyharuhára teszem és leitatom róla a nedvességet. A kolbászt felkarikázom.
A tejszínbe belereszelem a fokhagymát, belemorzsolom a kakukkfüvet és alaposan megsózom, mert mind a burgonya, mind a tojás sokat fog magába szívni. Egy magas peremű hőálló tál aljába kanalazok a fűszeres tejszínből és ráhelyezek egy réteg burgonyát, majd egy réteg tojást, végül egy réteg kolbászt, és ekkor újra nyakon öntöm tejszínnel. Addig folytatom a rétegzést, míg minden összetevő elfogy, a tetejére burgonya és a maradék tejszín kerül - nekem 4 réteg burgonya lett és 3-3 réteg tojás illetve kolbász.
110°-os sütőben 2 órán keresztül sütöm, amíg aranysárga nem lesz.
Ebből a párosításból Zsófi burgonyasalátája nyert, így az állás jelenleg döntetlen: 3-3.
Ebből a párosításból Zsófi burgonyasalátája nyert, így az állás jelenleg döntetlen: 3-3.
2014. december 3., szerda
Bécsi burgonyasaláta ropogós kolbászmorzsával 7/1.

Hozzávalók 2 főre:
50 dkg burgonya
1,25 dl forró alaplé
1 fej aprított lilahagyma
1 kk. porcukor
2 db csemegeuborka
fél tk. mustár
1+1 ek. fehérborecet
0,3 dl olívaolaj
só, bors
5 dkg szárazkolbász felkockázva
1 szelet kenyér felkockázva
fél doboz madárbegysaláta
A burgonyákat héjastól megfőzöm, majd meghámozom és felkarikázom. Sózom, borsozom és leöntöm az alaplével, majd állni hagyom, hogy beszívja azt. Az aprított lilahagymát elkeverem a porcukorral, egy csipet sóval és 1 ek. fehérborecettel és a burgonyához adom a felkockázott uborkával együtt. A mustárt elkeverem az ecettel, sózom, borsozom és összeforgatom vele a salátát. Amikor már majdnem kész, ráöntöm az olívaolajat.
A kolbászmorzsához serpenyőben kisütöm a felkockázott kolbászt, aminek előtte leszedem a héját. Amikor kiolvadt a zsírja, hozzáadom a kenyeret is, hogy az beszívja és megpiruljon. Tálaláskor a burgonyára helyezem a madárbegysalátát (vagy más zöldsalátát) és megszórom a morzsával.
Fűszeres almás szelet
Hétvégén ünnepeltük kislányunk első névnapját és ez volt egyben az első nagy családi ebéd is nálunk. Kis lakásátrendezést igényelt 12 fő leültetése, de sok jó ember kis helyen is elfér :) A menü tejszínes hagymaleves volt, sajtos hús, valamint baconbe tekert szűzérme sajt- és bormártással, a desszert pedig gyümölcssaláta és kétféle sütemény. Az egyik ez az almás, a másik pedig, majd később érkezik, de a képen már láthatjátok :)
Hozzávalók:
80 dkg alma
25 dkg liszt
10 dkg étkezési keményítő
1 kk. sütőpor
csipetnyi só
25 dkg lágy margarin
20 dkg porcukor
1 vaníliás cukor
4 tojás
fél kk. fahéj
2 kk. mézeskalács fűszerkeverék
2 kk. kakaó
10 dkg sárgabaracklekvár
2 ek. almapálinka (barack is lehet)
A lisztet, a keményítőt, a sütőport és a sót összekeverem. Egy másik tálban habosra keverem a margarint a porcukorral és a vaníliás cukorral, majd hozzáadom a tojásokat és a lisztes keveréket. A tésztát ketté szedem, az egyik feléhez keverem a fahéjat, a másikhoz pedig a kakaót és a mézesfűszert. Egy 20*35 cm-es tepsit kibélelek sütőpapírral és felváltva a tepsibe kanalazom a kétféle tésztát.
Az almákat meghámozom, majd 12-12 szeletbe vágom és rányomkodom a tésztára, majd 180°-on 1 órán át sütöm. amikor készen van, kiveszem a sütőből és az előtte felforrósított lekvárral elkevert pálinkával megkenem, majd hagyom kihűlni.
2014. december 1., hétfő
Tejfölös-juhtúrós csusza pirított sertéshússal és karamellizált hagymával 6/1.

Hozzávalók:
5 dkg vaj
0,5 dl olaj
50 dkg hagyma
só, bors
30 dkg darált hús
2 gerezd áttört fokhagyma
2 ek. víz
12,5 dkg (1 cs.) juhtúró
2,5 dl tejföl
25 dkg tészta
A hagymát vékony félkarikákra vágom, majd a vaj és az olaj keverékén megfonnyasztom. Kevés sóval megszórom, hogy levet engedjen és alacsony hőfokon közel 1 órán át párolom, folyamatosan keverem, míg szép aranybarna lesz. Cukrot nem szabad hozzáadni, az a lényeg, hogy a hagmya saját cukortartalma karamellizálódjon :)
A húst sózom, borsozom, hozzáadom a fokhagymákat 2 ek. vizet és kevés olajon megpirítom. A juhtúrót elkeverem a tejföllel, de ha túl sűrűnek tűnik, akkor egy kevés tejjel lehet hígítani; sűrű de önthető krém kell legyen. A tésztát az előírás szerint kifőzöm.
Tálaláskor tésztát szedek a tányérra, meglocsolom a juhtúrós tejföllel, ráhalmozom a húst, majd az aranybarna pirított hagymával koronázom.
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)